• Uddannet elektriker
     
  • Medlem af folketinget siden november 2001
     
  • Finansordfører for Venstre siden 2011.
     
  • Skatteminister fra marts 2011 til oktober 2011.
     
  • Statsrevisor oktober 2010 til marts 2011.
     
  • Finansordfører 2005-2009.
     
  • Politisk ordfører 2009-2011.
     
  • Skattepolitisk ordfører 2001-2005.
     
  • Finansudvalget 2004-2009 og igen fra 2011.
     
  • Skatteudvalget 2001-2011, næstformand 2005-2007.
     
  • Kontaktudvalget for Det Tyske Mindretal 2007-2011.
     
  • Landsformand for Venstres Ungdom 1999-2001.
     
  • Medlem af Venstre siden 1992.